Jakie są zalety i wady posiadania robota koszącego? To temat dzisiejszego filmu z cyklu “Ogród Ozdobny”. Zapraszam!
Popularność robotów koszących wzrasta i coraz więcej pojawia się ich w naszych ogrodach. Nic w tym dziwnego, ponieważ roboty te mają główną i podstawową zaletę. Pracują za nas. Koszą trawę w wyznaczonym czasie i na określonym terenie. Nie straszny im upał, ani deszcz. Tę zaletę doceni zarówno zapracowany ogrodnik, jak również ogrodnik, który preferuje relaks na działce.
Zanim jednak robot zacznie kosić nasz trawnik, musimy poświęcić nieco czasu na jego instalację. W tym czasie należy mu wyznaczyć obszar do koszenia poprzez wkopanie przewodu oraz należy zaprogramować odpowiedni czas koszenia. W pierwszych dniach, w przypadku zauważenia niedokoszonych miejsc czas ten wydłużamy.
Dzięki systemowi przesyłania sygnałów pomiędzy minikomputerem w urządzeniu a przewodem granicznym zainstalowanym w ogrodzie inteligentny robot koszący działa samodzielnie. Przewód graniczny określa teren przeznaczony do koszenia, tym samym obszar, w którym robot może się swobodnie poruszać. Oprócz trawnika, przewód ten powinien otaczać także każdy element architektury ogrodowej, rabaty czy drzewa.
Robot koszący musi mieć też wyznaczone miejsce stacji dokującej. Jest to baza, w której urządzenie ładuje baterie i z której wyrusza do pracy, a także do której musi mieć do niej swobodny dojazd oraz umożliwiony swobodny wyjazd. Zazwyczaj stację instaluje się gdzieś na obrzeżu trawnika, gdzie bez problemu możemy dotrzeć przewodem zasilającym. Zaleca się również postawić ją w miejscu zacienionym lub nasłonecznionym tylko przez część dnia. Dzięki temu wydłużymy czas „życia” robota i baterii. Robot sam decyduje, kiedy musi się podładować. Czas tego ładowania i jego pracy jest różny w zależności od modelu.
Bez wątpienia bezobsługowość, już po zainstalowaniu, jest największą zaletą posiadania robota koszącego, od której należy rozpocząć naszą dzisiejszą wyliczankę zalet i wad. Zyskujemy czas i energię na inne zadania, gdy nie musimy już myśleć i własnoręcznie wykonywać koszenia darni.
Ponadto do zalet posiadania robota koszącego możemy zaliczyć brak konieczności kompostowania lub wywożenia pokosu. Urządzenie to mulczuje trawę, czyli ścina jej małe fragmenty, które trafiają z powrotem na darń i są dodatkową dawką nawozu, co oznacza, że podczas nawożenia trawników możemy stosować mniejsze ilości nawozu lub nawet zrezygnować z któregoś odżywiania, jeżeli mamy zaplanowanych kilka nawożeń w trakcie sezonu.
Kolejny plus to fakt, że roboty koszące są ciche, zwłaszcza w porównaniu w kosiarkami spalinowymi i porównując do urządzeń spalinowych są także zdecydowanie bardziej ekologiczne. Nie będą przeszkadzać w wypoczynku ani osobom przebywającym w ogrodzie, ani sąsiadom.
Zaletą jest także to, że trawnik koszony przez robota jest po prostu ładniejszy. Darń jest gęstsza i wygląda zdrowiej. Nie ma też na niej pasków charakterystycznych dla koszenia tradycyjnymi kosiarkami. Trawa jest zawsze ładnie przystrzyżona i praktycznie odchwaszczona, ponieważ częste koszenie wpływa też na to, że chwasty nie mają czasu, żeby się rozwinąć.
Pracą robotów koszących można sterować lub ją monitorować poprzez urządzenia mobilne, telefony komórkowe. Dla wielu osób jest to ogromna zaleta. Cena też przestała już być wadą. W tej chwili można nabyć robota koszącego mniej więcej w cenie dobrej kosiarki spalinowej.
Przechodząc zatem do wad, należy wspomnieć o tym, że mimo iż dzięki niemu możemy zapomnieć o koszeniu, to nie możemy zapominać o jego obecności i o tym, że ona cały czas jest w pracy, zatem nie można na trawniku obsługiwanym przez robota pozostawiać drobnych przedmiotów, zabawek czy gumowego obuwia. Jest to uciążliwe, jeżeli z ogrodu korzystają dzieci lub mamy psa czy kota. Klapki, małe piłeczki, a także pozostawiony przez nas na trawniku wąż ogrodowy, mogą zostać uszkodzone przez noże robota koszącego. Na szczęście w przypadku pozostawionych dużych przedmiotów tego problemu nie ma. Robot się od nich odbije i zmieni kierunek jazdy.
Niektórych może też irytować to, że w czasie gry, pikniku lub zabawy na trawniku robot nagle wyjeżdża do pracy. Wtedy trzeba na chwilę przerwać np. rozgrywkę sportową i odesłać go do bazy. Można oczywiście pominąć soboty czy niedziele w programie koszenia i zaprogramować mu przerwę w pracy na czas, gdy…
I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Ozdobny” i pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook :
Blog :
Instagram :
#trawnik #trawniki #koszenie #koszenietrawy #koszenietrawnika #robot #kosiarka #kosiarkaautomatyczna #ogrod #ogród #ogrody #ogródek #dzialka #działka #poradnik #ogrod_na_co_dzien
Visit Sources Channel
Miałem taką kosiarkę i po 1 sezonie sprzedałem. Dla mnie worx posiadał za dużo wad. Narożniki trawnika wyglądały fatalnie – robot nawracając mielił kołami trawę co doprowadziło do pustych palców (bez trawy). Dokupiłem metalowe kolce na koła ale nic to nie pomogło. Często przejeżdżał przez drut i trzeba było go ręcznie uruchamiać – wprowadzać pin itp. Miałem wersję worx z jednym kółkiem z przodu – czasami wjechał w zagłębienie gdzie był zraszacz i nie potrafił wyjechać – znowu ręczne uruchamianie. Wytyczyłem też II strefę o małej powierzchni – około 5m2, wjeżdżał tam przez chodnik i tu znowu był problem z wyjazdem – potrafił w tej strefie jeździć ponad godzinę co doprowadziło, że trawnik był mocno wygnieciony przez koła. W II strefie wyglądał fatalnie. Denerwowało minie też, że trawnik o pow. zaledwie 250m2 codziennie musiał kosić aż przez 4-5h. Ogólnie nie polecam tej kosiarki, chociaż trawnik wyglądał bardzo ładnie (poza narożnikami i II strefie).
9 konkretów
Mam pytanie. Czy acs jest potrzebny gdy nie mam żadnych przeszkód na trawniku, typu trampolina dmuchany basen czy drzewa?. I drugie jak głęboko należy zakopać przewód graniczny żeby nie uszkodzić w trakcie wertykulacji? co do wertykulacji to ja będę miał pociągniętą linkę 26 cm, (ponieważ za trawnikiem mam korę) na całej działce i co wtedy też mam omijać
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam Radek 😊
Jak nam każą przyjąć imigrantów, to każdy będzie miał swojego murzyna….😅
3 sezon za mną, polecam!:)
Używam tego modelu z dołożony acs i robót omija przeszkody. Wąż ogrodowy przejechał nie raz i nic mu nie zrobił (ustawienie wysokosci na 4)
Dziękuję za ten film i wyszeczególnienie zalet iwad. Dzięku temu doszedłem do wniosku, że to urządzenie nie dla mnie.
Jedna uwaga, jako zaleta wymieniony był brak zostawiania charakterystycznych pasów po kosiarce. Dla mnie osobiście to raczej wada, bo takie pasy są fajne.
Jendak to, co ostatecznie przeważyło szalę, to konieczność wkopania przewodu granicznego i znalezienia odpowiedniego mejsca do ładowania.
Chyba poczekam na roboty z AI na pokładzie i najlepiej takie, które się ładuję z paneli słonecznych.
Robot jest świetny 👍😊👏
przekonała mnie Pani do kupna robota koszącego. Zastanawiałem się, czy to dobry pomysł, ale widzę, że tak. To b. dobry pomysł.
Cześć, podpowiesz jak usunąć mlecz z trawnika ?
A teren musi byc wyrównany😊u mnie gorki i pagórki, dziury wykopane przez psy😂nie ma szans😅
Ta reklama już jest na innych kanałach ogrodniczych….Kto chce/ może to go ma.
Oj przydał by się 😅😅a tak to trzeba samemu 😂😂 dzięki za filmik 👍 pozdrawiam serdecznie 😘
Fajny do koszenia boiska xdd
Ekologiczne 😅😅 a ten prąd to skąd się bierze. Ekoszuria nawet tutaj. Szkoda.
Taki robot to chciałby każden jeden, ale robić ni ma komu. 🧐😳
Pozdrawiam 😀
hehe wiecej roboty przy tym niż koszenie co miesiąc
Bardzo zmyslne urzadzenie ale dla mnie nie przydatne niestety…😍😍😍🤩🤩🤩💝💘💖💜🤎🖤🤍💙💚💛🧡❤❤🩹🌷🌼🌻🌺🥀🌹🏵🌸💮😘😘😘
Sąsiad ma robota Gardena, piszczy gówno jak się gdzieś zatnie. A potrafi zaciąć się przy samej stacji.
😅 ja u siebie jestem robotem 😁 , kosze, zbieram i znowu kosze , nie raz by się ktoś 😂 przydał 😍
❤dziękuję za film Pozdrawiam serdecznie ⚘
Robot luks
Fajna sprawa taki robot koszący👍👏👏👏… na działkę chodzimy aby odpocząć i posłuchać chociażby ptaków 🥰a tu sam hałas , że własnych myśli czasami nie słychać 😉…bardzo polecam👌
Pierwszy